A-CABLE-2X1.5MM-LSHZ
Kit Image
A-CABLE-2X1.5MM-LSHZ
2 x 1.5 mm² power supply cable
https://a-secur.com/web/image/product.template/6969/image_1920?unique=1324875
view more
Kit Image
A-CABLE-2X1.5MM-LSHZ
specifications and features
General information
Type Power cable
Material and dimensions
Net weight 12300 g
Length 100 m
Color Green
CONDUCTOR
Material Flexible electrolytic copper
Free halogen Yes (IEC 60754-1)
Flexibility class 5
Isolation Cross-linked polyethylene (XLPE)
Fire resistant Yes
Kg / Km 150
EXTERNAL COVER
Diameter 13 mm
Material Polyolefin
Characteristics (Wiring)
Conductors x section 2 x 1.5 mm2
Permissible outdoor intensity 26A
Permissible current under pipe 20A